Održavanje

Održavanje zelenih površina

Održavanje zelenih površina je ključno za dugotrajnost i lepotu vašeg vrta ili parka.

Iskusna ekipa radnika uz nadzor stručnog lica vrši sezonsko održavanje vaših zelenih površina. Svaka lepa zelena površina zahteva redovno i pravilno održavanje.
Održavanje podrazumeva sezonsko izvođenje pojedinih radova a to su:

Održavanje biljaka

Biljkama je potrebno redovno i profesionalano održavanje kako bi zadržale svoju vitalnost i nastavile da rastu i razvijaju se i time kako bi zadržale lepotu i služile funkciji.

Naš tim nudi sledeće usluge:

  • Orezivanje biljaka
  • Preventivna zaštita od štetočina (bolesti i insekata)
  • Sanitarna seča pojedinih delova biljaka
  • Okopavanje
  • Prihrana, dodavanjem đubriva
  • Orezivanje žive ograde 
  • Orezivanje tise

Orezivanje biljaka

Orezivanje biljaka jedna od najvažnijih mera nege i održavanja.

Pospešuje rast i razvoj biljaka , biljke dobijaju na gustini i estetici.

Orezivanjem biljaka u živoj ogradi dobijamo gust paravan ka neuglednom delu dvorišta ili zaštitu od pogleda suseda.

Orezivanje tise
Orezivanje žive ograde

Preventivna zaštita od štetočina i bolesti biljaka

 Preventivna zaštita od štetočina i bolesti biljaka – kao što se kaže bolje je sprečiti nego lečiti, tako i naš tim uz konsultaciju kolega sa odseka za zaštitu bilja, sprečava pojavu bolesti uzrokovanih bilo lošim održavanjem ili vremenskim uslovima koje pogoduju razvoju bolesti biljaka.

Trudimo se da ukoliko postoji mogućnost koristimo preparate na bazi biljaka a pravilnom upotrebom prihrane i đubriva biljaka svodimo mogućnost pojave bolesti na najmanju moguću meru.

Sanitarna seča

Sanitarna seča pojedinih delova biljaka –  obično podrazumeva seču pojedinih grana ili delova grana biljaka koje su obolele kako se bolest ne bi širila i zahvatila celu biljku. Ukoliko delovi grana smetaju posedu suseda ili ulaze u mrežu instalacija struje ili telefona takođe se vrši seča pojedinih delova.

IMG-abc56c75f3f7b8b9e83d2bc1f804d3bd-V

Okopavanje biljaka

Okopavanje biljaka– redovna mera u održavanju zelenih površina, razbija se pokorica oko biljaka koja je nastala ili ručnim zalivanjem biljaka ili posle padavina kiše.

Zemljište se rahli i razbijaja i time biljke dobijaju dovoljnu količinu vode i vazduha u zoni korena i nesmetano se razvijaju.

Screenshot_26

Prihrana biljaka

Prihrana biljaka se izvodi u pravilnim vremenskim razmacima i u količini u zavisnosti od vrste i veličine biljke.

Period početka i završetka vegetacije takođe utiče na početak i kraj prihrane biljaka. Prihranom biljke dobijaju dovoljnu količinu minerala i mikroelemenata za svoj nesmetan rast i razvoj, a i time su zaštićene su od napada bolesti i štetočina.

Naš tim saradnika poznaje biljke i njihovu fizioligiju pa lako može da utvrdi šta kojoj biljci nedostaje i šta treba od đubriva dodati.

Održavanje travnjaka

Jedna od najzahtevnijih usluga u odravanju zelenih povr[ina je i održavanje travnjaka. Kako bi imali lep i negovan travnjak intezivno zelene boje, morate poznavati fiziologiju biljaka i imati veliko iskustvo u održavanju zelenih površina.

Vršimo sledeće mere usluge održavanja travnjaka:

  • Košenje
  • Zalivanje
  • Podsejavanje travnjaka
  • Prihrana, đubrenje
  • Vertikulacija i aeracija travnjaka

Košenje

Košenje je redovna mera u održavanju travnjaka i treba je redovno i pravilno sprovoditi tokom cele godine izuzimajući samo vreme tokom zime kada treba izbegavati korišćenje travnjaka.

Redovno košenje travnjaka doprinosi bržem rastu i razvoju trava kako nadzemnog dela tako i korenovog sistema, a time dobijamo lep i gust travnjak.

U zavisnosti od temperature i količine padavina, košenje se vrši od dva puta nedeljno do jednom mesečno i to na različitoj visini košenja od 2-4cm.

Tokom proleća i leta se češće kosi i na manjoj visini dok se u jesen kosi do jednom nedeljno na visini od oko 4cm.

Zalivanje travnjaka

 Zalivanje travnjaka je važna mera nege i od nje vrlo zavisi vitalnost a samim tim i izgled travnjaka. Količina vode i razmak u zalivanju zavise od vrste zemljišta i količine padavine a i od temperature vazduha. Vetar jako utiče na isušivanje biljaka a i travnjaka pa i to treba imati u vidu.

Ukoliko postoji mogućnost mi preporučujemo postavljanje automatskog navodnjavanja cele zelene površine kako bi se obezbedila dovoljna i pravilna raspodela količine vode za svaku biljku i travnjak.

Automatsko navodnjavanje

Automatsko navodnjavanje omogućava manji utrošak vode, biljke dobijaju vodu u određenjim intervalima i u određenoj količini i u vreme kada im to pogoduje posebno se to odnosi na letnji period kada je važno da bude što manja razlika u temperaturi vode i tla, kako bi se sprečio temperaturni šok za biljke, čime one slabe i gube kondiciju.

Automatski zalivni sistem pruža ravnomerno zalivanje biljaka na celoj površini, a to se postiže postavljanjem sistema kap po kap i raspoređivanjem pop up, sprej i rotorskih rasprskivača.

Postavljanjem upravljačke jedinice se reguliše vreme i količina navodnjavanja tako da ste sebi olakšali posao održavanja biljaka a i osigurali se od propadanja naročito travnjaka ukoliko ne dobije dovoljno vode u toplim letnjim mesecima.

Sprej raspšivači

Prihrana travnjaka

Prihrana travnjaka dodavanjem veštačkih, mineralnih i kompozitnih đubriva omogućava se pravilan rast i razvoj trava. Pravilan odabir đubriva i pravovremeno dodavanje osiguravaju uspeh u održavanju zelene površine.

Treba biti obazriv i voditi računa o trenutnoj zasićenosti zemljišta pojedinim elementima kako ne bi došlo do zasićenja i problema u regulisanju količine đubriva u zemljištu. Nedostatak je lako regulisati dok je višak teško i nemoguće otkloniti a vrlo štetno utiče na rast i razvoj biljaka. Tako da se ispitivanje sastava zemljišta u startu i te kako isplati.

Aeracija ili čepovanje travnjaka

Aeracija ili čepovanje travnjaka se vrši na formiranom travnjaku, mašina aerator vadi čepove zemljišta i time se omogućava prodiranje vazduha u zoni korena kako bi se omogućio nesmetan rast i razvoj travnjaka.

Vertikulacija

 

Vertikulacija je češljanje ili provertavanje travnjaka pomuću specijalizovanje mašine vertikuta.

Vertikulacijom se vrši skidanje izumrlih ostataka trave i ostalih biljnih delova sa površine travnjaka kako bi se obezbedilo dovoljno vazduha na površini zemljišta i time sprečila opasnost od nastanka raznih gljivičnih oboljenja koja ruže izgled travnjaka. Povoljan period za vertikulaciju je kraj jeseni ili početak proleća.

Nakon vertikulacije je dobro i izvršiti podsejavanje travnjaka kako bi dobio na gustini i čime bi se sprečilo prodiranje semena korova na tlo.

Balkanska Panjkovic
Uz našu stručnost i kreativnost, vaša bašta će zasijati u punom sjaju zelenila i lepote.
Projektovanje

Projektovanje i izrada idejnih rešenja zelenih površina

Uređenje

Uređenje i izvođenje radova na ozelenjavanju

Održavanje

Održavanje zelenih površina

Biodekoracija

Biodekoracija, uređenje poslovnih i privatnih prostora, enterijera

Zeleni zidovi

Izrada i održavanje zelenih zidova

Dekoracija događaja

Dekoracijom ulepšavamo Vaše svečanosti

Stvorite raj na zemlji - uredite svoju baštu sa nama!

Zakažite besplatnu konsultaciju i dozvolite nam da Vam pokažemo kako možemo unaprijediti vaš prostor i stvoriti savršeno mjesto za opuštanje.
Vaša bašta zaslužuje samo najbolje, stoga nam se javite već danas!

Scroll to Top